• Nártoun Olin

Co je to vlastně za zvířátko ten Nártoun?

Říkáte si Nártoun Olin? Nártoun? Co to je za zvířátko, znám já ho vůbec? Věřte tomu, že na fotografii, nebo v televizi jste už Nártouna každý někdy viděli.
Nártoun je náš příbuzný. To jako opravdu?

Nebudete tomu věřit, ale tahle malinká poloopička je náš příbuzný. Tedy ne zrovna člen rodiny Černých nebo Novákových, myslím prostě příbuzný člověka jako druhu. A to i přes to, že je fakt maličký, každému z nás by se vešel do dlaně.


Vybrali jsme si ho jako hlavního hrdinu našich knih proto, že je svým způsobem vzácný a hlavně ojedinělý. Dobře, každý živočich je vzácný. Ale tenhle se například na zhruba 80 let doslova ztratil, vědci ho od dvacátých let minulého století nemohli najít, a až počátkem milénia se situace zlepšila. Nártoun se ukázal, když šel na procházku po Indonesii, kde většina druhů jeho kolegů žije. A zrovna tam číhali vědátoři. Moc se mu to nelíbilo, prý i jednoho kousnul, když mu chtěli dát sledovací obojek.Takto nějak pravděpodobně Nártouna znáte ;)

Typické VELIKÉ oči


Mně osobně se líbí jeho veliké oči, odborníci říkají, že má oko velké jako mozek. Tady přesně vidíte tu podobnost s člověkem, řada z nás se chová, jako by měla také mozek velký jako své oko. Nártoun má ještě jednu přednost, má dlouhý nárt, proto se jmenuje po této části nohy. Kdyby se hrál fotbal v jeho výškové kategorii, asi by svým nártem vždycky zahrál ty nejlepší pokutové kopy.


Také se mi líbí, že je Nártoun chytrý. Už jen proto, že se nechtěl dát odchytit. Dobře tuší, co to je být zavřený v kleci. Nártounům se v ZOO prostě nedaří a to je dobře, protože tím ukazuje, že zvířátka převážně patří do volného prostředí, kde jim můžeme také pomáhat.


Nejzajímavější zvláštností téhle zvířecí postavy ale je, že může svým krkem kroutit v rozsahu 180 stupňů na každou stranu. Prostě mu opravdu nic neunikne. Tak teď už víte, proč zrovna on je redaktorem Pralesních novin.

#nartounolin